Looking for English content? Try our English language search

Ny FN-rapport: Fisk har positive helseeffekter

FAO (FNs organisasjon for ernæring og landbruk) og WHO (Verdens helseorganisasjon) har oppdatert sin rapport om risiko og nytte ved fiskekonsum fra 2010.

Rapporten bygger på en ekspertkonsultasjon, som er en samling hvor eksperter møtes for å diskutere temaer og gi råd til FNs organisasjoner. Slike ekspertkonsultasjoner brukes til å utforme retningslinjer, anbefalinger og strategier.

FAO/WHO holdt sin «Expert Consultation on the risks and benefits of fish consumption» i oktober 2023. Hensikten var å oppdatere konklusjoner og anbefalinger for fiskekonsum. Her deltok to norske eksperter, Anne-Katrine Lundebye fra Havforskningsinstituttet (HI) og Christine Louise Parr fra VKMs sekretariat, etter en global utlysning og søknadsprosess.

Basert på VKM-rapport

Som bakgrunn og støtte til ekspertkonsultasjonen, bestilte FAO og WHO en systematisk litteraturgjennomgang fra Havforskningsinstituttet (HI). Bakgrunnsrapporten fra HI oppsummerer kunnskap om nivåer og toksiske effekter av utvalgte miljøgifter (dioksiner og dioksinliknende-PCB, samt kvikksølv) som fins i fisk og skalldyr, samt helsegevinster av å spise fisk. HI-rapporten bygger bl.a. videre på VKMs rapport «Benefit and risk assessment of fish in the Norwegian diet» fra 2022, som var en grundig gjennomgang av kunnskapsgrunnlaget for helseeffekter av å spise fisk.

Litteraturgjennomgangen til HI inkluderte også rapporter fra World Cancer Research Fund/American Institute for Cancer Research og EFSA, den europeiske næringsmiddelmyndigheten, i tillegg til annen forskningslitteratur.

FAO/WHO rapporten kommer med en rekke konklusjoner og anbefalinger for inntak av fisk som skal favne alle medlemsland og støtte det videre arbeidet til Codex Alimentarius Commission.

Ekspertkonsultasjonen konkluderer med at fisk har en viktig ernæringsmessig og kulturell betydning i mange land.

Solid dokumentasjon

Rapporten vektlegger at det fins solid vitenskapelig dokumentasjon for at inntak av fisk har positive helseeffekter i alle livsfaser, dette inkluderer gravide, barn og voksne. Eksempler på dette er at økt inntak av fisk hos gravide kan beskytte mot for tidlig fødsel og lav fødselsvekt, mens inntak av fisk blant voksne vil redusere risikoen for hjerte- og karsykdom, demens og Alzheimers sykdom. Det er gjort en helhetlig vurdering av å spise fisk, hvor både innholdet av næringsstoffer og miljøgifter er inkludert.

Nytten av å spise fisk vil imidlertid ikke være lik for alle, men påvirkes av kostholdet ellers, individuelle faktorer, type fisk og tilberedningsmetode. Det er anbefalt å gjøre nytte- og risikovurderinger i regional, nasjonal og/eller lokal sammenheng for at kostanbefalinger kan ta høyde for fiskens forurensningsnivå og innhold av næringsstoffer, samt befolkningers spisevaner, ernæringsstatus, kulturelle tradisjoner og demografi.

Mangler studier

Ekspertkonsultasjonen kommer også med flere konklusjoner knyttet til helseeffekter av miljøgiftene dioksiner, dioksinlignende PCB (dl-PCB) og metylkvikksølv (MeHg). Det mangler studier av dioksiner og dl-PCB fra inntak av fisk i den generelle befolkningen, men det er vist en sammenheng mellom dioksiner og redusert sædkvalitet i flere studier. Rapporten peker også på at næringsstoffet selen muligens kan bidra til å redusere negative helseeffekter av MeHg.

Helsegevinster hele livet

Anbefalingene fra ekspertkonsultasjonen er at medlemslandene anerkjenner fiskens ernæringsmessige og kulturelle rolle, og vektlegger helsegevinster gjennom hele livsløpet. Det er anbefalt å samle inn standardiserte data for inntak av fisk, og fiskens innhold av miljøgifter og kontaminanter over tid i ulike områder av verden, for at det skal være mulig å gjøre kvantitative (tallfestede) nytte-risikovurderinger. For å sikre størst mulig nytte av fiskeinntak og lavest mulig helserisiko, er det viktig å utvikle og evaluere strategier for vurdering, håndtering og kommunikasjon om risiko.

Den endelige rapporten fra FAO/WHO er nå publisert og er offentlig tilgjengelig sammen med bakgrunnsdokumentasjonen fra HI og VKM.

Lenke til FAO/WHO rapport og bakgrunnsrapport fra HI: https://www.who.int/publications/i/item/9789240100879

Les mer om VKMs rapport her.

Del denne side

Kontakt

Small photo of Christine Louise Parr

Christine Louise Parr

Senior advisor, PhD

T: 67235248
Send e-post

torsk