
Plantevernmidler
Helserisikovurdering av plantevernmiddelet Bonzi
Bestilt: 22.01.2013
Rapportnr: 2013: 30
Publisert: 03.07.2013
Hovedbudskap:
I en risikovurdering bestilt av Mattilsynet, konkluderer Vitenskapskomiteen for mattrygghet (VKM) at den aktive ingrediensen i en ny plantevekst-regulator, Bonzi, kan ha fosterskadelige egenskaper som anses relevante for mennesker.
Ny plantevekst-regulator
Bonzi er en ny plantevekst-regulator som inneholder den aktive bestanddelen paclobutrazol, beregnet til bruk på prydplanter i planteskoler og veksthus.
Risikovurdering
Vurderingen er basert på anerkjent metodikk og dokumentasjon fra eksperimentelle studier.
Dokumentasjonen er delvis framskaffet av leverandør, og supplert med fagfellevurdert litteratur. Konklusjonene i evalueringen vil bli brukt av Mattilsynet når de vurderer søknad om registrering av Bonzi i Norge.
VKM ble bedt om å vurdere potensiale for helserisiko knyttet til egenskapene til den aktive bestanddelen paclobutrazol.
Helse
VKM konkluderer med at observasjonene fra studier i forsøksdyr antyder et potensiale for direkte teratogene effekter av paclobutrazol. Imidlertid er VKM av den oppfatning at dataene angående sporadisk observert forekomst av ganespalte i toksisitetsstudier ikke gir grunnlag for noen konklusjon.
Andre populære artikler