
Photo by Milada Vigerova on Unsplash
Ny utbruddsvurdering om langvarig salmonellautbrudd
Et utbrudd av Salmonella knyttet til spirer har pågått i Europa siden 2023. Totalt 509 personer i ni europeiske land er blitt syke, inkludert 257 i Norge.
Dette oppsummeres i en såkalt rask utbruddsvurdering (ROA) fra EU.
Mellom januar 2023 og januar 2025 ble 509 bekreftede tilfeller av salmonellose identifisert i ni EU/EØS-land. Norge og Sverige hadde flest tilfeller, henholdsvis 257 og 110. Utbruddet omfatter åtte Salmonella-serotyper, hvorav flere sjelden rapporteres i EU/EØS.
Spirer ble identifisert som smittekilde i flere nasjonale undersøkelser, og funnene ble bekreftet gjennom helgenomsekvensering (WGS) i EU, melder EFSA og ECDC, de europeiske myndighetene for næringsmidler og sykdomskontroll.
Syv av utbruddene kunne knyttes til en frøleverandør i Italia gjennom deling av epidemiologiske, sporbarhets- og WGS-data på tvers av land i både folkehelse- og mattrygghetssektoren.
Myndighetene har trukket tilbake og tilbakekalt forurensede frøpartier, noe som har redusert antall meldte tilfeller betydelig. Flere land melder imidlertid om nye tilfeller, og forurensede frøpartier kan fortsatt være i omløp. Nå vil man undersøke om miljøforurensning under vekst og krysskontaminering i spirenes forsyningskjede kan ha bidratt til utbruddet.
EFSA og ECDC påpeker at det er viktig å finne ut hvor frøene ble forurenset, og sikre at frøprodusenter følger gode landbrukspraksiser, for å hindre fremtidige utbrudd.
Les mer her: https://bit.ly/3XxPYJZ